18 Oct 2018,
  • HSI:
    25,454.55 -7.71 (-0.03%)
    HSCI:
    10,136.76 -61.57 (-0.60%)
    HKSPLC25:
    32,930.07 -37.97 (-0.12%)
    HKSPGEM:
    155.89 -0.87 (-0.55%)
  • HSCEI:
    10,136.76 -61.57 (-0.60%)
    HSCCI:
    4,115.68 0.17 (0.00%)
    HSFML25:
    8,901.62 -57.79 (-0.65%)
    H-FIN:
    15,215.48 -49.74 (-0.33%)
  • Hang Seng Index
  • 25,454.55

  • -7.71 (-0.03%)
HSCI 10,136.8 -61.6
HKSPLC25 32,930.1 -38.0
HKSPGEM 155.9 -0.9
HSCEI 10,136.8 -61.6
HSCCI 4,115.7 0.2
HSFML25 8,901.6 -57.8
H-FIN 15,215.5 -49.7
Stay Connected With EQS TodayIR

Beijing Capital Grand Limited (01329.HK)

Property

INTRADAY CHART

more

FINANCIAL REPORTSmore

2018 (IR)
2017 (AR)
2017 (IR)

PRESENTATIONSmore

Beijing Capital Grand Limited (“Capital Grand”) is listed on the main board of the Stock Exchange of Hong Kong Limited (Stock code: 1329.HK).The Group is positioned as an only commercial property platform of Beijing Capital Land Ltd.(“BCL”,a controlling shareholder of the Company),and devotes to be the largest outlets operator in China via rapid development. At the end of 30 June 2017, the Group owned and managed a total of 14 outlets projects. It is the operator of the largest number of outlets project in China, and the only listed company in the country that takes outlets as its core business.

Adhering to our strategic objective of “Becoming the Largest Outlets Integrated Operator in China”, we set out to further capitalize on strategic synergy with resources of shareholders, as well as the connection between our global vision and commercial resources. Through the promotion of innovative development and the continued enhancement of our differentiated core competitiveness, we venture to establish “Capital Outlets” as a unique and rich brand, thereby leading the outlet industry towards healthy yet fast development, and creating long-term values for our shareholders!
+ More Company Profile

Mr. Zhong Beichen - Chairman

Mr. Zhong Beichen (鍾北辰), aged 43, was elected as the chairman of the board of director and the chairman of the Nomination Committee of the Company in January 2017. He is also a director of certain subsidiaries of the Company. Mr. Zhong was appointed as the President and executive director of BCL in April 2018. He was appointed as the vice-president of BCL in January 2017. Mr. Zhong joined BCL in June 2000 and served as an architect of Beijing Sunshine Real Estate Comprehensive Development Company (北京陽光房地產綜合開發公司) from June 2000 to December 2002 and the deputy general manager of Beijing Anhua Shiji Real Estate Development Co., Ltd. (北京安華世紀房地產開發有限公司) and Beijing Sunshine City Real Estate Development Co., Ltd. (北京陽光城房地產有限公司) from January 2003 to December 2007. Mr. Zhong served as the general manager of the Product R&D Centre of BCL from January 2008 to August 2011 and the vice-president of Outlet Investment Management Co., Ltd. (奧特萊斯投資管理有限公司), from June 2010 to August 2011. Mr. Zhong served as general manager of the Commercial Property Development Department of BCL from September 2011 to December 2013, an assistant president of BCL from September 2011 to February 2012, the vice-president of BCL from March 2012 to December 2013, and executive director and chief executive officer of the Company from December 2013 to January 2017. Mr. Zhong served as an architect of the Planning and Design Institute of the Department of Light Industry of the PRC (中國輕工業部規劃設計院) from July 1996 to May 2000. Mr. Zhong obtained his bachelor’s degree in Architecture from Xiamen University in 1996.

Mr. Feng Yujian - Chief Executive Officer

Mr. Feng Yujian was appointed as an executive Director, chief executive officer of the Company, a member of Investment Committee and Authorised Representative with effect from 24 January 2017. He was appointed as vice president of the Company from March 2015. He is also the director of certain subsidiaries of the Company. He joined BCL and served as securities business manager in Business Development Department in March 2003, assistant general manager of Strategic Development Centre from April 2008 to January 2010, general manager of Capital Management Centre from January 2010 to July 2014 and general manager and investment relationship director of BCL Hong Kong Office in August 2012. Prior joining BCL, Mr. Feng has served as a senior analyst in Foshan Securities Co., Ltd., an analyst in Beijing Xinminsheng Financial Advisory Co., Ltd and a securities trader in Zhejiang Jinma Property Development Co., Ltd.. Mr. Feng obtained a Bachelor Degree in Economics at Chinese Renmin University in July 1994 and Beijing International MBA (BiMBA) at Peking University in February 2003.

Mr. Sun Shaolin - Non-Executive Director

Mr. Sun was appointed as a non-executive Director and a member of the Remuneration Committee with effect from 19 December 2016. Mr. Sun has been a non-executive director of Beijing Capital Land Ltd., a company listed on the Main Board of the Stock Exchange (Stock Code: 2868) and the controlling shareholder of the Company (“BCL”), since September 2016. He joined Beijing Capital Group Co., Ltd. (北京首都創業集團有限公司) (“Capital Group”) in November 2004 and had served as the deputy general manager of the Strategic Planning Department, the deputy supervisor of the Corporate Structure Adjustment Office, the general manager of the Strategic Planning Department and the general manager of the Strategic Management Department, and has served as the director and general manager of the Strategic Management Department of Capital Group since August 2014. Prior to joining Capital Group, Mr. Sun served as a teacher at the Department of Educational Technology of Shaanxi Normal University from January 1982 to September 1985; a principal staff member of Policies and Regulations Division of the Aerospace Engineering Department, and a principal staff member and the deputy director of the Press Office of China Aerospace Corporation from October 1988 to October 1996; the deputy director of the Department of General Affairs of Special Administrative Regions of the State Council and the deputy director of Special Regions Department as well as the director of Industry Division of the Economic System Reform Office of the State Council from October 1996 to August 2003. He served as the director of System Reform Division of the National Development and Reform Commission from August 2003 to November 2004. Mr. Sun graduated from the Department of Radio Engineering of Dalian Engineering Institute in January 1982, and obtained a master’s degree in engineering from Harbin Institute of Technology in October 1988.

Mr. Wang Hao - Non-Executive Director

Mr. Wang Hao, aged 35. He joined the Capital Group as assistant to the Chairman in August 2010 and served as Deputy General Manager of the Synergy Development Department of the Capital Group from October 2015 to February 2017 and also served as the Deputy General Manager of the Real Estate Department of the Capital Group since February 2017. Prior to joining the Capital Group, Mr. Wang served as Senior Manager of the Investment Banking Department of CITIC Securities Co., Ltd. from June 2007 to August 2010. Mr. Wang obtained a bachelor’s degree in Electrical Engineering from the University of Bristol in the United Kingdom in August 2006.

Mr. Wang Honghui - Non-Executive Director

Mr. Wang Honghui, aged 38, was appointed as a non-executive Director, a member of each of the Nomination Committee and the Strategic Investment Committee on 28 December 2016. He has been the assistant to the CEO of Sino-Ocean Group Holding Limited (“Sino-Ocean Group”, Stock Code: 3377.HK) since June 2017. He has also been the general manager of Capital Operation Department of Sino-Ocean Group since November 2016. He served various positions in Sino-Ocean Group, including the general manager of CEO Management Centre from February 2015 to October 2016, the general manager of Investment Department from March 2014 to January 2015, the deputy general manager and then general manager of Secretarial and Administration Department from August 2010 to February 2014, and the head of investment in Development Department from July 2005 to July 2010. He obtained a Bachelor’s degree in Real Estate Management from Renmin University of China in July 2002 and a Master’s degree in Regional Economics from Chinese Academy of Social Sciences in July 2004. Mr. Wang is a senior economist and a real estate appraiser.

Mr. Yang, Paul Chunyao - Non-Executive Director

Mr. Yang, Paul Chunyao, 49 years old, joined KKR as a Member and Head of Greater China in 2017. Prior to joining KKR, Mr. Yang was the President and CEO of the China Development Financial Corp.  (“CDFC”, a company listed on Taiwan Stock Exchange, stock code: 2883.TW). Prior to CDFC, he was managing director and head of private equity and Mezzanine Finance at DBS Bank in Hong Kong. He has held positions at ICG Asia, Goldman Sachs, General Atlantic and Boston Consulting Group in the U.S. and Asia. He is currently a director of CDFC. He received his M.S. and B.S. in Mechanical Engineering at MIT and his M.B.A. at Harvard.

Dr. Ngai Wai Fung -

Dr. NGAI Wai Fung (魏偉峰), aged 56, was appointed as an independent non-executive Director, the chairman of the Audit Committee and a member of the Remuneration Committee and Nomination Committee of the Company in December 2013. He is the chief executive officer of SWCS Corporate Services Group (Hong Kong) Limited, formerly known as SW Corporate Services Group Limited, a specialty company secretarial, corporate governance and compliance services provider to companies in pre-IPO and post-IPO stages. Prior to that, he was the director and head of listing services of an independent integrated corporate services provider. He has over 20 years of senior management experience including acting as the executive director, chief financial officer and company secretary, most of which are in the areas of finance, accounting, internal control and regulatory compliance, corporate governance and secretarial work for listed issuers including major red chips companies. Dr. Ngai had led or participated in a number of significant corporate finance projects including listings, mergers and acquisitions as well as issuance of debt securities. He was the President of Hong Kong Institute of Chartered Secretaries (2014-2015), an unofficial member of the Working Group on Professional Services under the Economic Development Commission appointed by the Chief Executive of the Hong Kong Special Administrative Region (2013-2018). He is a member of the Qualification and Examinations Board of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants, a member of the General Committee of the Chamber of Hong Kong Listed Companies and has been appointed as a Finance Expert Consultant by the Ministry of Finance of the PRC since 2016. Dr. Ngai is currently the independent non-executive director of BaWang International (Group) Holding Limited (Stock Code:1338.HK), Powerlong Real Estate Holdings Limited (Stock Code: 1238. HK), Health and Happiness (H&H) International Holdings Limited (Stock Code: 1112.HK), Bosideng International Holdings Limited (Stock Code: 3998.HK), SITC International Holdings Company Limited (Stock Code: 1308.HK), Yangtze Optical Fibre and Cable Joint Stock Limited Company (Stock Code: 6869.HK), BBMG Corporation (Stock Code: 2009.HK), TravelSky Technology Limited (Stock Code: 696.HK) and China Communications Construction Company Limited (Stock Code: 1800.HK) and also the independent director of LDK Solar Co., Limited and SPI Energy Co. Limited. Apart from LDK Solar Co., Ltd. and SPI Energy Co. Ltd., which are now listed on the OTC Pink Limited Information and Nasdaq respectively, all of which are companies listed on the Hong Kong Stock Exchange and/or the Shanghai Stock Exchange. Dr. Ngai was the independent non-executive director of Sany Heavy Equipment International Holdings Company Limited (Stock Code: 631.HK) from November 2009 to December 2015, China Coal Energy Company Limited (Stock Code: 1898.HK) from December 2010 to June 2017, China Railway Group Limited (Stock Code: 390.HK) from June 2014 to June 2017 and China HKBridge Holdings Limited (Stock Code: 2323) from March 2016 to April 2018. Dr. Ngai is a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants, a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants, a fellow of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators, a fellow of the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries, a fellow of Hong Kong Institute of Directors and a member of Hong Kong Securities and Investment Institute. Dr. Ngai received a doctoral degree in finance at Shanghai University of Finance and Economics in 2011, a master’s degree in corporate finance from Hong Kong Polytechnic University in 2002, a bachelor honor degree in laws from University of Wolverhampton in the United Kingdom in 1994 and a master’s degree in Business Administration from Andrews University of Michigan in the United States in 1992.

Prof. Zhao Yuhong -

Prof. Zhao was appointed as an independent non-executive director, the chairman of the Remuneration Committee and a member of each of the Audit Committee and Nomination Committee with effect from 21 December 2013. Prof. Zhao has worked as an associate professor in the Faculty of Law, The Chinese University of Hong Kong (‘‘CUHK’’) since August 2008 to present. Prof. Zhao was the Assistant Dean (UG Student Affairs) and associate dean (Undergraduate Studies) in the Faculty of Law at CUHK from September 2008 to August 2010 and from September 2010 to July 2013, respectively. Prof. Zhao was a Lecturer and then assistant professor in the School of Law at City University of Hong Kong from January 1996 to June 2002 and from July 2002 to August 2006, respectively. From September 2006 to July 2008, Prof. Zhao served as an assistant professor in the School of Law at CUHK. Prof. Zhao obtained her Bachelor of Arts degree in English Language and Literature and Bachelor of Laws degree from Peking University* (北京大學) in Beijing, PRC in July 1991. Prof. Zhao obtained her Master of Studies in law degree with Magna Cum Laude from Vermont Law School in South Royalton, Vermont, USA in February 1993 and PhD degree in law from the City University of Hong Kong in November 2000.

Prof. He Xiaofeng -

Mr. He Xiaofeng (何小鋒), aged 62, was appointed as an independent non-executive Director and a member of each of the Audit Committee and Strategic Investment Committee of the Company in December 2013 and was appointed as a member of the Remuneration Committee and Nomination Committee of the Company in December 2016. Mr. He obtained a bachelor’s degree and a master’s degree in Economics in 1982 and 1984 from Peking University, respectively. He is currently the professor of the Department of Finance, School of Economics of Peking University (北京大學經濟學院金融學系) since August 2000 and has been a doctoral supervisor since August 2001 and a director of the Research Center of Financial and Industrial Development of Peking University (北京大學金融與產業發展研究中心) since August 2005. He has taught in the School of Economics of Peking University (北京大學經濟學院) since 1984. Mr. He has also has served as a council member of China Enterprises Investment Association (中國企業投資協會) and deputy director of Financial Enterprises Investment Committee (金融企業投資委員會) from 2006 to present, vice chairman of Beijing Private Equity Association (北京股權投資基金協會) and served as an independent director of Beijing Life Insurance Co., Ltd (北京人壽保險有限公司) and E Fund Management Co., Ltd. (易方達基金管理有限公司) from 2010 to May 2016 and served as a director of Beijing Qingchang Power Technology Co., Ltd. (北京清暢電力技術股份有限公司) (SZSE Stock Code: 430057) from February 2012 to February 2015, and has served as a director of Beijing Fof Capital Co., Ltd. from 2015 to present and an independent non-executive director of Hanergy Thin Film Power Group Limited (Stock Code: 566.HK) from September 2017 to present.

+ More Board of Directors
List of Directors and their Role and Function
 
Procedures for Shareholder(s) to Propose a Person for Election as a Director
 
Audit Committee

Dr. Ngai Wai Fung (Chairman)
Ms. Zhao Yuhong
Mr. He Xiaofeng

 
Remuneration Committee

Ms. Zhao Yuhong (Chairman)
Mr. Sun Shaolin
Mr. Yang, Paul Chunyao
Dr. Ngai Wai Fung
Mr. He Xiao Feng

 
Nomination Committee

Mr. Zhong Beichen (Chairman)
Mr. Wang Honghui
Dr. Ngai Wai Fung
Ms. Zhao Yuhong
Mr. He Xiao Feng

 
Investment Committee

Mr. Feng Yujian (Chairman)
Mr. Wang Hao
Mr. Wang Honghui
Mr. Yang, Paul Chunyao
Mr. He Xiaofeng

 
Constitutional Document of the Company
 

UPCOMING EVENT

S M T W T F S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

WEBSITE

www.bcgrand.com

COMPANY INFORMATION

Listed Date 02 Apr 2012

Address Suites 2906-08, AIA Central,
1 Connaught Road Central,
Hong Kong

Telephone (852) 2869 9098

Facsimile (852) 2537 1069

Email contactus@bcjuda.com

No. of Click Rate

139418